Ukrayna'da sıkıyönetim ilan edildi

Ukrayna Parlamentosu, 28 Kasım tarihinden itibaren ülkede 30 günlük sıkıyönetime geçilmesini öngören kararı onayladı.

Ukrayna'da sıkıyönetim ilan edildi
Ukrayna'da sıkıyönetim ilan edildi zeynep

Ukrayna, Karadeniz'de Kerç Boğazı hudutlarında Rus savaş  donanmalarının Ukrayna savaş donanmalarına silahlı müdahalede bulunması sebebiyle sıkıyönetim ilan etti. 

Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun isteği üzerine yapılan parlamentoda,  ülkede 1 aylık sıkıyönetime geçilmesini öngören kararname kabul edildi.

Parlamentodan, 330 milletvekilinden 276'sının oyu ile onaylanan kararname sebebiyle, sıkıyönetim 28 Kasım Çarşamba günü yerel saat ile 09.00'da başlayıp, ülkenin Rusya ve Transdinyester ile olan kara sınırı bölgeleri dahil olmak üzere, bazı yerlerinde uygulamaya girecek olan sıkıyönetim kararınca anayasanın 11 farklı maddesindeki  bazı temel hak ve özgürlüklere ilişkin kısıtlamalara gidilebilecek.

Kısıtlanabilecek maddeler içerisinde haberleşme ve  iletişim özgürlüğü,  konut dokunulmazlığı, kişi ve aile hayatının dokunulmazlığı, ikamet hürriyeti,  ifade ve düşünce özgürlüğü, seçim ve referandum hakkı, miting, gösteri, protesto,  ekonomik ve eğitim hakları da yer alıyor.

Ukrayna'nın Odessa limanından Mariupol limanına gitmek üzere 25 Kasım  Pazar günü hareket eden 3 Ukrayna savaş gemisine Rus karasularını ihlal ettiği sebebiyle Azak Denizi'ndeki Kerç Boğazı yakınlarında Rus savaş gemileri  silahlı müdahale etmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ulusal Güvenlik ve Savunma  Konseyini toparlamış, ülkede sıkıyönetime gidilmesi kararını imzalamıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rus askeri uçağı Akdeniz üzerinde radardan çıktı
Rus askeri uçağı Akdeniz üzerinde radardan çıktı
Tatil Kentinde Orman Yangını
Tatil Kentinde Orman Yangını