YÖK'ten Fransız Dili ve Edebiyatı açıklaması

YÖK, Fransız Dili Edebiyatı ve öğretmenliği bölümlerine kayıt alınmayacağını açıkladı

YÖK'ten Fransız Dili ve Edebiyatı açıklaması
YÖK'ten Fransız Dili ve Edebiyatı açıklaması zeynep

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ( YÖK), Türkiye yükseköğretim kurumları içersinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınana kadar öğrenci alınmamasına karar verdi.

Mezun istihdam bağlantıları ve Türkiye'nin Fransa ile karşılıklık(mütekabiliyet) konusu etkili oldu.  YÖK'ün kararı almasında temel sebepler arasında Fransa’da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde eğitim veren Türk dili ve edebiyatı/Türkoloji bölümleri yer almaması.

YÖK, Fransız dili edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümleri ve programlarının toplam sayısının 16 olduğunu belirtti ayrıca eğitim öğretimini sürdürmekle beraber öğrencisi olan toplam 19 Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği programı yer alıyor. Öğrenci alımı gerçekleşecek mevcut bölümler eğitim öğretimlerine hiçbir aksama olmaksızın devam etmekle birlikte henüz öğrenci almamış olan Fransız dili ve edebiyatı ile Fransızca öğretmenliği bölümleri bu karar kapsamında yer alacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rus askeri uçağı Akdeniz üzerinde radardan çıktı
Rus askeri uçağı Akdeniz üzerinde radardan çıktı
Tatil Kentinde Orman Yangını
Tatil Kentinde Orman Yangını