Barzani ve Bağdat idaresinden maaşlar için ilk adım

Memur ücretlerini ödemeyen IKBY, merkezi idareyle temasa geçti.

Barzani ve Bağdat idaresinden maaşlar için ilk adım
Barzani ve Bağdat idaresinden maaşlar için ilk adım zeynep

Irak'ın kuzeyinde sayıları 1 milyonu aşan memurlara maaş ödeyemeyen Barzani idareyi, devayı Bağdat'ta buldu.

Merkezi hükümet ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bir komisyon kurdu. Yeni yıldan ardından çalışmalara başlamış olacak komisyon, maaş alacak memurların miktarını belirleyecek.

Bölgede vazife yapan memurlar, üç aydır maaş alamıyor. Petrol gelirlerinin de kaybedilmesiyle derinleşen ekonomik darboğaza başkaldırı eden kalabalıklar, geçen haftalarda Irak'ın kuzeyindeki parti binalarını ateşe verdi. Yolsuzluk karşıtlarının öfkeye kapılmasına namacıyla olan bir diğeri kriz, elektrik kesintileri.

IKBY, bütün dünyanın karşı çıktığı 25 Eylül'deki bağlarımsızlık referandumundan sonra tepetaklak oldu. Kerkük dahil tartışmalı mekanları bir günde kaybeden Mesut Barzani, vazifesini bıraktı.

2014'ten bu yana ekonomik kriz yaşam sürdüren Kürt idarei, referandumdan evvelce de memur maaşlarının yalnızca yarısını ödeyebiliyordu.

IKBY'nin halihazırda Türkiye ve Rusya'ya 5 milyar doları aşan borcu var.

Bağdat idareyi, Erbil'in tamamiyle yenilmesi üstüne yeni taleplerde bulunuyor. Merkezi idare referandumun yine gündeme gelmemesi amacıyla emniyet istiyor, sınır kapılarının kontrolünün de tamamiyle bırakılmasını talep ediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rus askeri uçağı Akdeniz üzerinde radardan çıktı
Rus askeri uçağı Akdeniz üzerinde radardan çıktı
Tatil Kentinde Orman Yangını
Tatil Kentinde Orman Yangını